Doświadczenia dla przedszkolaków: Mieszanie kolorów

Mieszanie kolorów

Najlepsze doświadczenia dla dzieci to takie, które są dla nich nieco magiczne. Mieszanie podstawowych kolorów jest z pewnością właśnie takim eksperymentem. Możesz mieć pewność, że świetnie sprawdzi się jako pomysł na urodziny.

Czego potrzebujesz?

To kolejny eksperyment dla dzieci, który udowadnia dwie rzeczy. Po pierwsze – wiele ciekawych i efektownych doświadczeń można robić w domu, nawet jeśli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem i odczynnikami. Po drugie – nauka i zjawiska wokół nas są naprawdę fascynujące. Wystarczy tylko bliżej im się przyjrzeć. Aby wykonać ten eksperyment dla dzieci, przygotuj:

  • 3 zakręcane butelki lub słoiczki,
  • wodę,
  • oliwę,
  • barwniki spożywcze (najlepiej płynne).

Eksperyment krok po kroku

  1. Do każdej z butelek wlej wodę (do połowy objętości).
  2. Do pierwszej szklanki wlej niebieski barwnik spożywczy, do drugiej żółty, a do trzeciej czerwony.
  3. Teraz do butelek wlej oliwę (tak, aby cała butelka była pełna).
  4. Czas na zabarwienie oliwy. Robimy to w następujący sposób – tam, gdzie był barwnik niebieski, do oliwy dodajemy barwnik żółty; oliwa nad żółtym barwnikiem powinna być zabarwiona na czerwono, a nad czerwonym – na niebiesko.
  5. Zakręcamy butelki.
  6. Przy potrząsaniu podstawowe kolory się mieszają, tworząc nowe. Kiedy odstawiamy butelkę, kolory znowu wracają na swoje miejsca.

Całkiem dobry eksperyment na urodziny, prawda? To doświadczenie dla dzieci uczy czym są barwy podstawowe, a czym wtórne i jak powstają.  Po obejrzeniu takiego eksperymentu łatwo zapamiętać, że niebieski z żółtym dają zielony, czerwony z żółtym – pomarańczowy, a niebieski i czerwony – fioletowy. Doświadczenie pokazuje dzieciom jeszcze coś innego, a mianowicie to, że woda i oliwa to dwie różne substancje, które nie chcą się ze sobą połączyć.

Facebook
Instagram