Doświadczenia dla przedszkolaków: Słodka tęcza

Słodka tęcza

Podczas zabaw urodzinowych nie brakuje słodyczy, a te, niestety, najczęściej nie należą do najzdrowszych. Można wykorzystać je znacznie lepiej – do celów naukowych. Słodka tęcza jest bardzo prostym eksperymentem dla dzieci i stanowi świetny pomysł na urodzinowe zabawy.

Czego potrzebujesz?

Do doświadczenia potrzeba naprawdę niewiele. Nawet jeśli wcześniej nie przygotowałeś żadnych eksperymentów na urodziny, to możesz wykonać w każdej chwili i chyba w każdych okolicznościach. Aby zrobić eksperyment ze słodką tęczą wystarczą:

  • kolorowe cukierki,
  • biały talerzyk,
  • szklanka ciepłej wody.

Eksperyment krok po kroku

  1. Kolorowe cukierki ułóż na talerzyku w taki sposób, by tworzyły okrąg. Im więcej będzie cukierków, tym eksperyment będzie ciekawszy dla dzieci i bardziej efektowny.
  2. Przygotuj szklankę ciepłej wody, a następnie polej wodą cukierki ułożone na talerzyku. Woda powinna przykryć wszystkie cukierki.
  3. Uważnie obserwujcie. Na talerzyku powoli zacznie się pojawiać tęcza.
  4. Zadaj dzieciom pytanie – dlaczego, ich zdaniem, na talerzyku pojawiła się tęcza.

Substancje koloryzujące rozpuszczają się w wodzie, dlatego podczas eksperymentu powstaje tęcza. Słodka tęcza to doświadczenie dla dzieci, które ładnie wygląda, ale które jednocześnie ma duży potencjał edukacyjny. Dzieci mogą na własne oczy zobaczyć, jak wiele sztucznych barwników znajduje się w słodyczach, którymi tak lubią się zajadać.

Jeśli dzieciom spodoba się doświadczenie, poeksperymentujcie jeszcze. Możecie np. sprawdzić, co stanie się, jeśli cukierki zaleje się zimną wodą lub jakie będą wyniki doświadczenia, jeśli użyjecie innych słodyczy.

Facebook
Instagram