Doświadczenia dla przedszkolaków: Świecąca piłka

Świecąca piłka

Czy można zrobić świetlistą piłkę z… jajka? Można! To doskonały eksperyment dla małych naukowców. Na efekty doświadczenia trzeba trochę poczekać, ale efekt naprawdę zapiera dech w piersiach. Możesz z dzieckiem przygotować wcześniej taki eksperyment na urodziny, a podczas urodzinowej zabawy, wraz z innymi dziećmi, zobaczyć, co stało się z jajkami zamoczonymi w occie.

Czego potrzebujesz?

Wbrew pozorom zrobienie z jajka kolorowej, „gumowej” piłeczki wcale nie jest trudne, więc z powodzeniem może być pomysłem na urodzinowe przyjęcie. Prawdopodobnie wszystko, czego potrzebujesz do wykonania tego eksperymentu, masz w domu. Prawdopodobnie najtrudniejsze dla dzieci w tym doświadczeniu to czekanie na efekt.

  • jajko,
  • słoik,
  • ocet,
  • kolorowy zakreślacz.

Możesz zrobić kilka piłek, używając do tego zakreślaczy w różnych kolorach.

Eksperyment krok po kroku

  1. Przygotuj słoik. Napełnij go octem.
  2. Z zakreślacza wyjmij wkład. Ściśnij go, aby oddał jak najwięcej barwnika do słoika. Nie martw się o pobrudzone ręce – dla dzieci to nadal będzie świetna zabawa.
  3. Bardzo delikatnie włóż surowe jajko do słoika. Dolej octu. Ciecz powinna zakryć całe jajko. Jeżeli będziecie uważni, zauważycie, że na skorupce pojawią się małe bąbelki.
  4. Teraz potrzebne jest trochę cierpliwości. Tak przygotowane słoiki z jajkami trzeba odstawić i poczekać kilka dni (minimum 2).
  5. Wyjmij jajko z roztworu i opłucz je wodą.

Jak to się stało, że jajko zamieniło się w piłeczkę? Jak wytłumaczyć dzieciom doświadczenie? Skorupka jajka składa się głównie z węglanu wapnia. Z kolei ocet zawiera kwas octowy, który reaguje z węglanem wapnia. W wyniku reakcji skorupka jajka ulega rozpuszczeniu i zostaje jedynie czysta błona pod spodem. Drugim interesującym dla dzieci zjawiskiem, które możemy obserwować w eksperymencie, jest osmoza, czyli ruch cieczy przez błonę. Właśnie w wyniku osmozy barwnik z zakreślacza przenika do jajka.

Facebook
Instagram