Doświadczenia dla przedszkolaków: Zamarzające bańki mydlane

Zamarzające bańki mydlane

Robienie baniek mydlanych to dla dzieci wielka frajda. Najczęściej jednak puszczane są na zewnątrz jedynie w ciepłe, letnie dni. Czy zastanawialiście się kiedyś, co się stanie, jeśli zaczniecie puszczać bańki na mrozie? Efekt doświadczenia na pewno zachwyci dzieci… i Ciebie. To idealna zabawa i eksperyment na urodziny, które obchodzone są zimą.

Czego potrzebujesz?

Doświadczenie dla dzieci z zamarzającymi bańkami mydlanymi można zrobić, gdy jest wystarczająco zimno. Kilkanaście stopni poniżej zera powinno wystarczyć, aby eksperyment się udał, ale im zimniej, tym lepiej. Czego potrzebujesz, aby otrzymać bajkowe bańki mydlane?

Do wykonania eksperymentu możesz użyć gotowego zestawu do robienia baniek mydlanych. Jeśli nie masz go w domu, zrób roztwór samodzielnie, a do puszczania baniek użyj po prostu słomki. Aby zrobić roztwór zmieszaj wodę z płynem do mycia naczyń, odrobiną gliceryny i cukrem lub syropem z agawy. Glicerynę i cukier możesz dodać również do gotowego  roztworu – wówczas bańki powinny się lepiej trzymać.

Eksperyment krok po kroku

Wszystko, co musisz zrobić, aby wykonać z dziećmi ten eksperyment, to wyjść z domu i po prostu zacząć puszczać bańki. Próbujcie różnych metod. To doświadczenie jest doskonałym pomysłem na urodziny. Obserwujcie, jak bańki zamarzają i co się dzieje, kiedy dotknie się zamarzniętą bańkę.

Kilka porad dla lepszych efektów eksperymentu:

  • Im większy mróz, tym lepiej.
  • Jeśli na zewnątrz nie ma dużego mrozu, spróbuj przed wyjściem schłodzić roztwór do baniek w zamrażalniku.
  • Znajdź miejsce osłonięte od wiatru.
  • Wydmuchuj bąbelki bardzo powoli – daj im czas na to, by się zamroziły. Przy tym doświadczeniu dzieci muszą być cierpliwe.
Facebook
Instagram