Odwrócony balon w butelce

Odwrócony balon w butelce to doświadczenie dla dzieci, dzięki któremu zobrazować można, jak działa ciśnienie atmosferyczne. Chociaż to naprawdę prosty eksperyment, niewymagający przygotowań, dla dzieci będzie niesamowicie widowiskowy. Wykonanie doświadczenia to doskonały pomysł na urodziny.

Poniżej znajdziesz informacje, czego potrzeba aby wykonać eksperyment z balonem i butelką oraz jego przebieg krok po kroku.

Czego potrzebujesz?

Wykorzystaj eksperyment na urodziny. To dobry sposób na to, by pokazać dzieciom, że nauka jest fascynująca. Aby wykonać doświadczenie z odwróconym balonem w butelce, będziesz potrzebować naprawdę niewielu rzeczy. Przygotuj:

  • butelkę (najlepiej szklaną) z wąską szyjką,
  • łyżkę wody,
  • balon,
  • rękawicę kuchenną.

Przy wlewaniu wody do butelki możesz wykorzystać lejek.

UWAGA! Przy przeprowadzeniu tego doświadczenia dla dzieci konieczna jest nadzór osoby dorosłej.

Eksperyment krok po kroku

  1. Do butelki wlej (mniej więcej) łyżkę wody. Przy wlewaniu możesz skorzystać z lejka.
  2. Następnie włóż butelkę do kuchenki mikrofalowej i nastaw na taki czas, by woda mogła się zagotować. Jeżeli butelka nie mieści się w mikrofali na stojąco, możesz położyć ją w szklanej misce. Jeśli nie masz do dyspozycji kuchenki mikrofalowej, przygotuj garnek z wodą, umieść w nim naszą butelkę i gotuj wolno, aż woda w butelce zacznie wrzeć.
  3. Gdy woda zacznie wrzeć butelka będzie bardzo gorąca – w tym momencie doświadczenia przyda Ci się rękawica kuchenna. Wyjmij butelkę i połóż ją na stole, najlepiej na podkładce.
  4. Ostrożnie naciągnij balonik na szyjkę butelki.
  5. Obserwuj z dziećmi dalszy przebieg eksperymentu. Najpierw powinniście zauważyć parę, która skropli się na ściankach butelki, ale najlepsze dopiero przed wami…
  6. Po upływie kilkudziesięciu sekund balon zacznie się poruszać – butelka zacznie go „wciągać”. Kiedy balon będzie już cały w butelce, zacznie napełniać się powietrzem.

Dla dzieci będzie to wyglądać jak magia, tymczasem eksperyment bardzo łatwo wyjaśnić. Po zagotowaniu woda zamienia się w parę wodną, która wypycha powietrze z butelki. Następnie następuje ochłodzenie, a para wodna skrapla się i z powrotem zamienia się w wodę. W tym momencie następuje różnica ciśnień między wnętrzem butelki, a otoczeniem. Ciśnienie na zewnątrz butelki jest wyższe i powietrze „wpada” do niej – w doświadczeniu obserwujemy to właśnie dzięki balonikowi, który jest zasysany.

Facebook
Instagram