Pomysły na dodatkowe zajęcia w przedszkolu

Posyłać czy nie posyłać…

Przedszkole to niewątpliwie ważny krok w rozwoju dziecka – z szerokiej oferty przedszkoli warto wybrać takie, które wesprze nasze dziecko w rozwoju dzięki podstawowej ofercie programowej, wykwalifikowanej i wrażliwej na potrzeby dzieci kadrze i ciekawym pomysłom na zajęcia dodatkowe w przedszkolu.

To może być też jednak sytuacja wysoce stresująca tak dla dziecka, jak i dla rodzica, kto wie nawet czy dla tego ostatniego nie bardziej, gdyż jeśli zdarzyło nam się być pracującym rodzicem dziecka w wieku przedszkolnym, ustalenie czy są w tym przedszkolu zajęcia dodatkowe dla dzieci niewątpliwie staje się bardzo istotnym punktem.

Bezsporną zaletą jest wówczas możliwość pozostawienia dziecka pod opieką nawet do godziny 19. Co jednak nie jest zaletą intensywnego korzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci w przedszkolu?

Kiedy radość największa – czyli o czym pamiętać warto

  • po pierwsze i po prostu nie może ich być zbyt wiele
  • zajęcia przede wszystkim powinny sprawiać dziecku radość i dawać przyjemność
  • równie ważna jak oferta zajęć dodatkowych w przedszkolu jest jego lokalizacja
  • warto także brać pod uwagę to, iż rozwój emocjonalny czy społeczny naszego przedszkolaka jest równie ważny
  • podobnie jak tak zwana swobodna zabawa

Pomysłów na zajęcia dodatkowe w przedszkolu jest wiele, może być to przykładowo rytmika, plastyka, zumba, ceramika, judo, angielski czy podstawy savoir-vivre’u. Tym niemniej warto zachować maksimum dystansu i nie dać się oszołomić nawet najbardziej efektowną listą zajęć dodatkowych dla dzieci w przedszkolu – tylko mieć na uwadze rodzaje aktywności preferowane przez nasze własne dziecko. Istotnymi elementami dla rodziców przy współpracy z przedszkolem jest z jednej strony posiadanie przekonania pozostawiania dziecka w miejscu, w którym wzmacniane jest jego poczucie własnej wartości. Wspierany jest jego rozwój psychoruchowy i uczy się je jak odnaleźć się w grupie i ją współtworzyć – pozostając kimś odrębnym, samodzielnym i indywidualnym. Z drugiej zaś otwartość przedszkola na np. dostępność odrębnej diety dla dziecka.

Pomysły na inny rodzaj zajęć dodatkowych w przedszkolu

Wielu z rodziców zauważa, iż w części placówek nastąpił spadek zajęć powiązanych z ruchem. Kilkulatki mają wielką potrzebę ruchu i każda aktywność w tym obszarze jest ważna. Tym, co może stanowić połączenie ciekawego pomysłu na zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkolu z aspektem ruchowym, są różnego rodzaju warsztaty i pokazy. Prowadzący przedszkola w Warszawie najlepiej na Woli, Żoliborzu lub Bemowie mogą skorzystać z oferty ekipy organizatorów-popularyzatorów podstaw fizyki i chemii ”Czary, mary, eksperymenty”. Odkrywają oni, że tak suchy lód, ciekły azot, czy działanie magnesów ujawnią swe tajemnicze właściwości. A i można się dowiedzieć co to takiego na przykład elektrostatyka. Zapewniają ciekawą naukową zabawę podczas trwania:

  • pokazów w przedszkolach i szkołach,
  • pikników,
  • proponują również atrakcje na urodziny dla dzieci od 3-12 lat.

Ta ekipa daje możliwość poznania wybranych tyleż widowiskowych co interesujących zagadnień z zakresu fizyki i chemii. Pozwala poczuć się naukowcem lub co najmniej jego asystentem. Do realizacji tych zamierzeń potrzebują jedynie wody i prądu. Pokazy trwają od 20-60 minut. Do kategorii innych pomysłów na zajęcia dodatkowe w przedszkolu zaliczyć też można pikniki edukacyjne gdzie również wesprze nas ekipa z zespołu ”Czary, mary, eksperymenty” i ich stoiska tematyczne, dające możliwość stworzenia pamiątkowego eksperymentu i zabrania go ze sobą do domu.

Facebook
Instagram