Wędrująca woda
Za pomocą bardzo łatwych eksperymentów można pokazać dzieciom różne zjawiska. Nawet najmłodszym warto pokazywać, że nauka jest fascynujące. Jednym z ciekawszych, a zarazem spektakularnym doświadczeniem dla dzieci jest eksperyment z wędrującą wodą.
Doświadczenie możesz wykonać np. podczas wspólnej zabawy. To również dobry pomysł na urodziny.
Czego potrzebujesz?
Wykonanie tego doświadczenia dla dzieci jest naprawdę banalnie proste. Do wykonania eksperymentu, np. a urodzinach, będziesz potrzebować:
- pięć równej wielkości słoiczków lub szklanek,
- barwniki spożywcze w podstawowych barwach – czerwony, żółty, niebieski,
- ręczniki papierowe.
Eksperyment krok po kroku
- Przygotuj szklanki. Do trzech z nich nalej wody (ok. ¾ pojemności).
- Do szklanek z wodą dodaj kolejno barwniki czerwony, żółty i niebieski.
- Ustaw szklanki w takiej kolejności: szklanka z czerwonym barwnikiem – pusta szklanka – szklanka z żółtym barwnikiem – pusta szklanka – szklanka z niebieskim barwnikiem.
- Weź cztery kawałki ręcznika papierowego i każdy z nich złóż w dosyć wąski pasek.
- Złóż paski papieru na pół i powkładaj je do szklanek w taki sposób, aby jeden koniec był zanurzony w szklance z barwnikiem, a drugi znajdował się w pustej szklance. W ten sposób w każdej szklance (oprócz pierwszej i ostatniej) będą znajdowały się dwa kawałki papieru.
- Teraz trzeba trochę poczekać. Możecie obserwować, jak woda zaczyna wędrować.
- Sprawdźcie efekty po około godzinie – dzieci na pewno będą zachwycone.
Za efektem tego niezwykłego doświadczenia dla dzieci stoją podciąganie kapilarne. Jest to zdolność cieczy (w tym wypadku wody) do podchodzenia w górę, wbrew prawom grawitacji. Działają tu siły kapilarne – takie same, które umożliwiają wodzie docierać od korzeni drzew do liści znajdujących się na samym szczycie. Ręczniki papierowe, których używaliśmy podczas eksperymentu, wykonane są z celulozy, czyli z włókien roślinnych. Woda mogła wędrować w górę przez małe szczeliny między tymi włóknami.